Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail

Vzpomínka na léto...

Úterý 18. července 2006

Bylo nebylo, v časech dávno minulých, kdy pořád nepršelo, nefoukal vítr nebo nebylo jinak hnusně, jsem seděl nad mapou a hledal nějaký zajímavý cíl pro letecký výlet. A vzpomněl jsem si na vyprávění kamaráda Macha, který chodí rád pěšky a ten mluvil o výšlapu kolem města Adamov. Samozřejmě když už si dám tu práci s obletem CTR Brno Tuřany , tak už to musí stát za to.

Hrad Veveří Hrad Veveří Parník na Brněnské přehradě Prygl (Brněnská přehrada) Golfové hřiště Jinačovice

Dávám si jako cíl rybník v Jedovnicích a po cestě se ještě chci podívat na tu slavnou díru v zemi – Macochu. Podle výpočtu bych to měl na nádrž zvládnout i s návratem. Jak jsem uvedl výše, v té době ( asi před měsícem ) nebyla nouze o super letové počasí a tak odpoledne vyrážím na startovačku. Bohužel nikdo z kamarádů letců nemá čas . Mám naštěstí náturu dravce a né husy která létá v hejnu a tudíž mě nevadí když vyrazím sám.

Golfové hřiště Jinačovice Golfové hřiště Jinačovice Golfové hřiště Jinačovice Golfové hřiště Jinačovice Pohled na jih

Start za bezvětří v přehřátém vzduchu na jedničku, usazuji se v sedačce, do sluchátek pouštím U2 a vyrážím směr „prygl“ a hrad Veveří. Hodím „čučku“ na parníky na vodě a už zdáli vidím nově budované golfové hřiště mezi Jinačovicemi a Kuřimí. Zároveň ale stále hlídám GPS a mapu abych nevletěl do CTR nebo AFIS zóny letiště Medlánky. Dalším cílem mého letu se stává zámeček ve Vranově, potom již zmíněný Adamov – který mimochodem ze vzduchu vypadá v zalesněném údolí celkem romanticky ( na rozdíl od kamarádova názoru o nejškaredějším městě.) No a pak došlo na prohlídku železničních tunelů a viaduktů u Blanska.

Zámek Vranov Adamov Viadukt na trati Brno-Česká Třebová Tunely na trati Brno-Česká Třebová Nový hrad nad tratí Brno-Česká Třebová

Před přeskokem hustě zalesněné oblasti chci pro jistotu nabrat ještě trochu výšky, ale k mému údivu se má cestovní čtyřicítka mění na sotva 10 km/h. Zkouším jít ještě výš a potom zase níž, ale asi se něco změnilo, i když bez viditelných znaků, a já zjišťuji že dál to asi nepůjde. Obracím tedy zpět s malou odbočkou na Lipůvku, kde v restauraci Formanka mívají výborný boršč. Tady u lesa ještě obhlížím stavbu nějakého „chudáka“ který anektoval pozemek jak kasárna a staví si něco mezi hradem a příbytkem mimozemšťana. No a na zpáteční cestě ještě skouknu Kuřimský kriminál, koupaliště a chátrající TOSku. A hele od aeroklubáckého letiště se rojí asi šest balónů. To tam mají asi hnízdo a tak se jdu na jeden zblízka kouknout. Pilot – vzduchoplavec mě chce ale asi vidět svrchu a tak zdatně topí a na rozdíl ode mne mu to v přehřátém vzduchu pěkně stoupá. Navíc jsem se dostal do jím ohřátého vzduchu kde to pěkně drncalo, takže většina fotek je rozmazaných….

Skromné sídlo :o) Lipůvka TOS Kuřim Kuřimská basa TOS Kuřim

A potom už známá krajina kde bych už mohl létat snad i poslepu :o). Přistání bez protivětru je pěknej kalup, ale přibrzdil jsem si nohou – jak to prý dělá Vrána, a tak vše OK. Ani mě nijak nemrzí že jsem nedorazil k vytknutému cíli, protože to byl skvělý výlet a tak chvíli sedím na louce s krosnou na zádech, poslouchám cvrčky, nasávám vůni trávy a zaplavuje mě pocit jako bych vypil lahvinku dobrýho vínka…. A vo tom to je!!!!

Kuřim - sportovní areál, koupaliště Kuřim Setkání s balonem Setkání s balonem Setkání s balonem

Foto a text: ViDo

<- zpět