Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail

Safety Camp BALDOVEC 2008

Víkend 14.-16. března 2008

Je to tak měsíc co mě volá Zdenál: “Mám v hlavě takovej nápad na jaro, přebalování záložek s možností cvičného odhozu na lanovce, dal by se pronajmout vybavený areál u jednoho rybníka, teď jsme tam něco dělali... Co ty na to?“ No to že bych potřeboval přebalit žáložák už nosím v hlavě dost dlouho a podobně smýšlejících pilotů se snad najde víc, tak proč ne.

Páteční promítání Mladá Vrána po pár pivech :o) Prostějováci První vlaštovka Zdenál háže

Prvním termínem jsme se trefili do velikonoc a to by nemuselo mít pozitivní vliv na účast. Druhý termín je šikovně zapasován mezi Chorcheho Blatnou, Velikonoce a Jožkovo Neváhej a leť. Kdo by řekl že začátek sezony bude tak narvaný akcemi :o) Ale jen houšť – mi to nějak zvládneme...

Funguje to! No nic na tom není, tak další prosím... Klapřík Gumičky létají vzduchem Už se nafukuje

No a protože na internetu jsem se dočetl že Baldovec poskytuje výborné zázemí, a není to ani daleko, objednal jsem chatičku pro celou rodinku – ať je taky jednou vyvezu.

A je tam Po odhozu je potřeba záložák stáhnout k sobě Další číslo Moderní tvar Vítr občas trochu škodil a vypadalo to jako na Javorovém v Beskydech

Vyrazily jsme už v pátek. Za prvé kdo by v sobotu brzo ráno vstával, a za druhé v pátek je večírek většinou vypečenější než v sobotu. Cesta proběhla v pohodě, Zuzle se každou minutu ptalo „Kdy už tam budeme“ a tak nám to hezky ubíhalo :o)

Mára Schulz na věži Slečna vyhazovačka Mará hezky držel imaginární řidičky Odhoz A už se nafukuje

Na recepci jsme se srazily se Zdenálem, zrovna si taky bral klíčky od chatičky, měl jedničku a mě lehce zatrnulo... Baldovec je celkem velký areál, a tak jsem nepovažoval za nutné uvádět do objednávky „chci chatku na druhé straně něž Z. Andrlík“, i když jsem na to při pohledu na kolonku „poznámka“ myslel... a teď to mám – slečna recepční mě do ruky cpe klíče a říká „Ani vám to nemusím ukazovat, máte to hned vedle tohoto pána“ :o) A tak jsme se šli ubytovat...

Mára Vrána tahá na věž krosnu T.B. Hrůza v očích, šílený řev, ano to jede Tomáš Berka... Odhoz

Vyložil jsem holkám s Fordky všechno to harampádí (ať jedem na týden nebo na víkend, vždycky je toho plný kufr) a odchvátal jsem do restaurantu za kamarády a na večeři. Účast byla tak akorát a tak jsem se po krátkém přivítání mohl hned věnovat dlouhému jídelnímu lístku – vyhrál to steak!

Ne každý záložák se otevřel... další koho si škrtáme... Další letec Odhoz Vemínko Airback

Po několika pokusech s S-výstupem se Zdenálovi povedlo zapojit projektor a po té co se všichni navečeřeli a i Roman přestal šustit s piškoty nám promítl fotky s jeho nedávné cesty na legendární rallye Paříž-Dakar. No ono už se to vlastně nejede s Paříže ale s Lisabonu a ono se to nakonec nejelo letos vůbec – oficiálně kvůli bubákům na trati – neoficiálně kvůli bubákům v peněžence pořadatelů...

Nedůvěřivě jsem si prohlížel kladky Souboj s klikou Konečně to povolilo Mechový odhoz Tak bude to?

Ale když už máte naložený auto, zaplacenou letenku a pár týdnů času, tak to přeci nevzdáte. A tak se tam kluci vypravili i bez rallye. Vznikla spousta parádních fotek a i podle Zdenálova vyprávění to bylo dost zajímavé. Tímto děkujeme Peterovi za pravidelné restartování promítačky značky Fujitsu Siemens.

Šup a je tam. Na to že nebyl 6 roku venku vypadá hezky :o) Zuzle startuje pro kontejner Boj s větrem Strom vrtulovník Vranní hnízdo

Před půlnocí nás personál restaurantu rozehnal na ubikace. Mejdan na „jedničce“ jsem už raději vynechal, neb jsem si před setměním prohlédl tu věž na kterou budeme zítra šplhat...

Krizovka Se to někde zamocalo... A pořád nic... Dojezd až na konečnou – další koho si škrtáme Machbus – na palubě Honzík a Humlík

Příjemné zjištění: zdejší chatky jsou dobře zaizolovány a to nejenom tepelně, ale i proti hluku. Celou noc jsem souseda ani jednou nezaslechl!

Seznámení s klikou... A teď škubnout... A už se to sype ven Chvíle než se napnout šňůry A nic... další černý puntík...

Ráno jako s pohádky. Za postelí mě zpívají ptáčci, přes les naproti opatrně nakukuje sluníčko a hospoda už má 10 minut otevřeno. Jde se na snídani!

No nakonec se to nějak povedlo rozklepat Klapřík si to jde hodit znovu Zuzle se bavilo sběrem kontejnerů Tak polez... Hopsá

Kolem desáté dopolední už byl kolem lanovky hezký hlouček nedočkavců a za chvíli se na věži objevil hlavní organizátor Zdenál Andrlík jako předskokan. Odvážně se vrhl do hlubiny pod sebou a ukázal všem že na to nic není.

Co to tam všechno vlastně je? Hlavně pomalu jako s dítětem Safra teď to málem padlo do klína... Se drží jak klíště... To by bylo aby to nerozmotal...

Pak už to odsýpalo jeden pilot za druhým. Dole u věže se člověk ustrojil, vyšplhal po žebřících do výšky 16 metrů na věž, zde byl znovu zkontrolován, připnul se na dvě ocelová lana a tradá do vzduchu.

Tak kam s ním? Konec se nebezpečně rychle blíží... Kontejner už je pryč... No to bude jako v Bondovce Maskovanej

Šel jsem na to hned mezi prvními, abych pak měl čas fotit. Dole to bylo v pohodě, ale čím jsem šplhal výš lehké nervozity přibývalo. Navíc sedačka zavazela a několikrát jsem se cestou vzhůru zašprajcoval. O to větší má můj obdiv Roman který se tam ladně vyšplhal.

Šup a je tam! Druhý pokus po úpravě jehly Tentokrát jde již všechno hladce Kontejner odhozen Prásk a je tam

Nahoře si mě slečna pojistila, asi abych ji neprchl bez lana, dohlédla na zaklapnutí kladek na lana a po té co kolega přede mnou byl bezpečně na zemi jsem mohl vyrazit.

Stahování záložáku Kopretina Jízda po kladce zpět k věži ISIS Modrá je dobrá

Že půjde kontejner ze sedačky trochu tíž jsem čekal, jehly mám zastrčené proti sobě aby se jen tak lehce nevytáhli nechtěně, už jsem jednou těsně před startem zjistil že záložák tam drží jen silou vůle, ale přesto mě síla nutná k vytažení trochu překvapila.

Michal Michal bojuje se záložákem A takhle se to hází v Jihlavě Řezňa je kliďas ... a sálamista k tomu :o)

Podruhé, tentokrát příjemně, jsem byl překvapen jak rychle se záložák otevřel. No na to že není zrovna přebalovaný každý půlrok jak by se slušelo to bylo fajn.

No už by se snad pomalu mohlo něco dít... A je tam Machajda se mě vrhá na ženušku Další letec Bezproblémový odhoz

Při prvních jízdách se teprve obsluha seznamoval se záludnostmi našeho počínání a tak se mě pokoušeli přitáhnout k druhé – cílové – věži i s nafouklým záložekem. Jen co trochu přifouklo, už jsme se hnali i s pomocníkem zpět po laně do kopce.

No vypadá to zamotaně, ale ono se to rozmoce Oblíbená červeno-bílá kombinace Tady jel někdo tak rychle že jsem nestihl doostřit... Chvíle napětí Tak co je?

Teď už bylo jasné že je prvně nutné záložku zrušit a sbalit do klína. Pak už to šlo výrazně lépe a kdybych si vzal rukavice nemusel jsem si ani popálit prst o šňůru :o)

Vypadá to jako medůza Boj s padákem Koblížek Vrána skládá tahostroj Trhnout

Ne každé odhození proběhlo takhle hladce. Dvakrát se stalo, že pilot dojel až na konec lanovky, aniž by se mu vůbec povedlo záložák vytáhnout s kontejneru. Teď už ví že vracení vypadlé jehly je věnovat větší pozornost.

Tady se snad někdo hlísí? :o) Aha tak to byl odhoz přes rameno Tak se nafoukni! No vida že to jde Klapřík si to užíval

V několika připadech sice piloti záložák odhodily, ale ten zůstal vlát v neforemném tvaru aniž by se nafoukl. A právě proto má tato akce velký význam. Zkusit si to a odhalit případná nedostatky.

Tak copak to tu máme? Klapřík Klapřík Klapřík Klapřík

Na lanovce se jezdilo od pozdního odpoledne, někteří piloti si to dali vícekrát, a oba dva baliči – Zdenál Andrlík a Míra Huml se měli i se svými pomocníky co ohánět.

A je to tam! Záložák do květáku Tandem s Tišnova Kluci Schulzovi si to hezky uživali Roman

Po zabalení každý obdržel šek na základě kterého si rovnou vylosoval cenu v tombole plné hodnotných cen. Celkem bylo zabaleno na 30 záložáků – to je úctyhodné číslo!

To se vážně nešroubuje? Tak hop! To je špagátů... Po odrazu od země se padák hned nafoukl Roman a vzducholoď

Navečer se vítr přesně podle předpovědi uklidnil a tak se ti co měli zabaleno vydali na nedaleké letiště. Já jsem využil toho že Honzík Machajdů přiletěl s Nymburka Miru Humla. Po sehnání dostatečného množství kanystrů, abychom nasitily skoro suchou nádrž jsme se vydalo na malý výlet po okolí.

Stáhnout 60 metrů dá makačku Roman vítězí Jako pavouček... Roman jediný tahal padák po zemi – no trochu atyp :o) Chlapče máš tam pořádnou brzdu?

Byl to už můj třetí výLET Machbusem a je to čím dál tím lepší. Čím je tepleji, tím méně létáme oblečení a tím víc je v kabině místa. Tentokrát už jsem měl pocit že se tam tak trochu roztahujeme. Poprvé jsem taky pilotoval s pravého sedadla a je to pro mne jako pro leváka příjemější.

Konečně na zemi – ale dobré to bylo Balírna Baliči se za celý den nezastavili Volnomyšlenkářská sedačka Na letišti

Po přistání jsme do letadla dolili zbytek benzínu a kluci se vydali na dlouhou cestu zpět k domovu – do Nymburku.

Machajda tankuje Co víc přát :o) Honzík Ostrov u Macochy Vysílač Kojál

Do západu slunce jim to dle výpočtu vycházelo s odřenýma ušima a doufali ve vítr do zad ve větší výšce – u země totiž nefoukalo nic. Docela jsem byl rád když dorazilo info že to zvládli a nemusí tak nocovat někde na trati.

Lipovec Lipovec a Kojál Kulířov Marianín – tady bych nechtěl bloudit bez mapy :o) Baldovec

Večer jsme se opět sešli v hospůdce. Příjemný večírek se protáhl do zavírací hodiny a že bylo o čem vykládat.

Baldovec kamenolom Camping Baldovec Na finále 28 v Kotvrdovicích Zuzle Opuštěná věž

A Peter nám tu žranicu nafilmuje :o) U báru Kroměříž Slečno to je dobře že jdete – dáme si... Někdo má na mobilu svoji milou, někdo děti no a někdo si tam dá sebe...

Tož dobré to bylo! Na závěr již tradiční poděkování. To si tentokráte zaslouží Zdenál Andrlík za příkladnou péči o piloty motorových padáků, Letecký klub Trpín společně s Centrem volného času Baldovec za spolupráci, kuchař za výborné steaky, servírka a servír za milou obsluhu a uklizečka za úklid :o)

Mladá Jílková si umí najít měkoučký pelíšek Roman obletovaný Léňa Roman rozdával piškoty Hádejte co to je?

Záložáky máme přebaleny, ale přesto doufám, a určitě nejenom já, že příští otevření záložáku proběhne opět až za rok, na dalším ročníku akce Safety Camp Baldovec 2009. Tradice se povedla úspěšně založit!

A další Jegermaister... Jé cukrovíčko... mňam... Valná hromada motorového paraglidingu Tak a mám to spočítaný :( A pak přišla uklízečka a vyhodila nás všechny... :o)

Foto: Mechy & Paramotors

Video záběry s této akce naleznete u FIAMA a na reportáž můžete kouknout i k Berxům

<- zpět