Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail

Otevřený dopis všem pilotům motorových padáků

Vážení „Páni piloti“.

Vzhledem k okolnostem posledních pár týdnů jsem nucen napsat tento článek. Je to spíš zamyšlení nad tím jak se v tom vzduchu někteří z nás chovají a bohužel všeobecně rozšířený názor „Já to nedělám, mne se to netýká“ je velký omyl. Právě tohle nezodpovědné chování pár jedinců, kteří nelétají podle pravidel pro létání, narušují letecké prostory, ve kterých nemají co dělat, létají nad obydlenými oblastmi v malých výškách, neumějí se chovat nebo možná i nevědí jak se mají chovat pokud jsou v okrsku letiště kde se pohybují i jiná většinou rychlejší letadla a podobně. Takových a podobných případů bych mohl jmenovat spousty. Nejhorší na tom je, že takoví piloti se mnohdy tímto způsobem chovají tam kde jsou na návštěvě a ne kde létají pravidelně. Tam kde jsem doma si přece nebudu dělat problémy, ale kam zajdu třeba jen jednou za rok je to jedno. Však zítra tam líta nebudu a do příštího roku si to nějak místní vyřeší.

Těchto pár jedinců bohužel dělá problémy nám všem a pokud se situace nezmění a nebudeme si umět sami mezi sebou udělat pořádek určitě nás neminou jistá omezení a zpřísnění pravidel pro naše doposud relativně volné létání. Je na nás všech jak se budeme navzájem k sobě a k ostatním chovat a pokud já vidím, že někdo porušuje nějaká ta pravidla a létá tak jak by neměl tak bych takového pilota na to měl minimálně upozornit a snažit se ho nějakým vhodným způsobem nasměrovat správným směrem. Může se stát, že takový pilot porušuje předpisy nevědomky třeba jen z neznalosti a již několikrát se mi stalo, že po takovém upozornění mi takový pilot poděkoval za radu a naopak měl i další otázky, ve kterých neměl tak úplně jasno. V případě, že někdo porušuje pravidla vědomě a nereaguje na upozornění je velmi výchové takového pilota aspoň vyfotit a uveřejnit na nějakých zaběhlých internetových stránkách kde ho již kolektiv společnými silami ovlivní. Pokud by ani to nepomohlo pak musí bohužel přijít na řadu úřada, ale to s sebou již většinou nese nějaká ta opatření pro nás všechny.

Nechci se příliš rozepisovat a už vůbec ne strašit, ale myslím si, že bychom si navzájem neměli dělat zbytečně problémy a naopak se snažit aby to naše létání bylo stále relativně volné tak jako tomu bylo doposud. Opravdu pár nezodpovědných jedinců „je věcí nás všech“ a neměli bychom k nim a k jejich chování být lhostejní.

Na konec nezbývá než popřát všem mnoho krásných leteckých zážitků a šťastných přistání.

Jarek Sura

<- zpět